Mycie włosów wydaje się być raczej nieskomplikowanym i prostym, dla wielu z nas codziennym, obowiązkiem. Wiele osób jednak nie wykonuje tej czynności poprawnie. Funkcjonuje wiele mitów na temat tego jak myć włosy. W koreańskiej i japońskiej kulturze wygląd odgrywa znaczącą rolę, łupież czy wypadanie włosów to kwestie niemalże wywołujące popłoch w społeczeństwie. W Azji piękne i zdrowe włosy oznaczają zdrową skórę głowy – w filozofii azjatyckiej pielęgnacji problemy z włosami wynikają właśnie ze schorzeń skalpu.
Do podstawowych problemów, które mogą przyczynić się do słabej kondycji Twoich włosów może przyczynić się:
- – nadmierne przetłuszczanie się włosów
- – łupież
- – przesuszenie skóry głowy
- – swędzenie skóry głowy
- – stany zapalne na skórze.
CO ROBIĆ, ŻEBY MIEĆ ZDROWE I PIĘKNE WŁOSY?
-
Mycie włosów
Czy przetrzymywanie przetłuszczonych włosów sprawi, że będą się mniej przetłuszczać w przyszłości? MIT! Włosy należy myć tak często jak tego potrzebują, w Azji wręcz namawia się do mycia włosów codziennie. Przetłuszczone włosy są ciężkie, cebulki są nadmiernie przeciążane przez co włosy mają większe skłonności do wypadania. Pamiętaj, żeby nie myć włosów szamponami zawierającymi detergenty typu SLS, mogą one nadmiernie przesuszyć skórę głowy i tym samym pobudzić produkcję sebum.
Stosuj delikatne szampony, nakładaj je wyłącznie na skórę głowy. Szamponów nie powinno się stosować na włosy poniżej uszu, możesz na tę część nałożyć pianę powstającą z szamponu.
Dobierz odpowiedni szampon, najlepiej roślinny lub ziołowy. Jeżeli zauważysz, że szampon nie działa tak jak powinien, powoduje szybsze przetłuszczanie się lub suchość włosów zaprzestań jego używania. Jeżeli masz delikatną skórę głowy możesz również spróbować rozcieńczyć szampon wodą.
W Azji cieszy się popularnością ekstrakt z kamelii japońskiej – produkty z tym składnikiem są szczególnie polecane dla suchych, zniszczonych włosów. Olejek z kamelii japońskiej nawilża, nabłyszcza i wzmacnia włosy. Włosy stają się, dzięki niemu miękkie i jedwabiście gładkie. Polecam szampon Innisfree zawierający olejek z kamelii japońskiej. Szampon NIE zawiera żadnych silikonów!
-
Nakładanie odżywki i serum
Pielęgnacja włosów w azjatyckim świecie przypomina nieco dbanie o cerę – również jest wieloetapowa. Po umyciu włosów nałóż odżywkę i serum. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest skóra głowy, dlatego w rytuale pielęgnacyjnym pierwsze miejsce zajmują wcierki, które należy stosować na skórę głowy. Jeżeli jednak Twoje końcówki są przesuszone i rozdwajają się, nałóż odżywkę. Pamiętaj, żeby nie nakładać jej od nasady włosów, a jedynie na część poniżej uszu. Przed nałożeniem, osusz delikatnie włosy, tak żeby nie ociekały wodą. Ja zawsze owijam włosy w folię, żeby uniemożliwić ulotnienie się substancji aktywnych z odżywki i zmusić je do wchłonięcia się we włosy. W tym miejscu również mogę polecić odżywkę i serum zawierające olejek z kamelii japońskiej.
Inne produkty zawierające olejek z kamelii japońskiej: http://www.pretty-asia.com/pl/c/Kamelia-Japonska/56
-
Wcierki
Dla Azjatów skóra głowy jest absolutnie najważniejsza. Łupież i inne kłopoty z kondycją włosów wynikają z problemów skórnych. Wcierki w Azji są zazwyczaj na bazie alkoholu w celu dezynfekcji skóry i pobudzenia krążenia. Nie martwcie się, że alkohol przesuszy waszą skórę, wcierki zawierają substancje balansujące jego działanie. Produktem kultowym w Japonii jest istniejąca od ponad wieku wcierka Kaminomoto, która niweluje większość problemów skóry głowy poprzez działanie antyseptyczne i zapobiegające powstawaniu łupieżu. Kaminomoto poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi przyspiesza porost włosów i zmniejsza problem z wypadaniem włosów. Kaminomoto można wcierać w skórę głowy raz lub dwa razy dziennie.
-
Oleje do włosów
W azjatyckim rytuale pielęgnacyjnym bardzo ważne miejsce zajmuje olejowanie włosów. Do włosów szczególnie polecany jest olej kokosowy i z kamelii. Azjatki polecają również łączenie castor oil z olejem kokosowym, migdałowym lub oliwkowym, a następnie masowanie skóry głowy przez 15-20 minut (o właściwościach poszczególnych olejów napiszę w jednym z kolejnych wpisów J).
Olej kokosowy (polecam szczególnie nierafinowany, ma lepsze właściwości i ładniejszy zapach) pozyskiwany jest z miąższu orzechów palmy kokosowej. Olej wniknie we włosy zapewniając im odbudowę, miękkość i blask. Nałóż olej dwie godziny przed umyciem głowy, a Twoje włosy będą miękkie i lśniące, a końcówki bardziej wygładzone.
W następnej części wpisu o pięknych włosach Azjatek poruszę tematy, takie jak dieta poprawiająca wygląd włosów, cery i paznokci, w jaki sposób powinno się czesać włosy, a nawet jaka jest najlepsza poszewka na poduszkę 🙂
Obserwuj nas